Jak se bránit nachlazení? Jde to snadno.

Nachlazení, byť není tak závažné jako chřipka nebo angína, dokáže potrápit malé i velké. Je důležité podporovat imunitní systém, a to nejenom v zimním období, ale také na jaře nebo raději po celý rok. Dostatečný přísun vitamínů, převážně tedy vitamínu C, přispívá k posílení imunity a její odolnosti vůči nemocem. Neměli bychom tedy nachlazení podceňovat, objevit se může kdykoliv. Klidový režim a dostatečný přísun tekutin, nejlépe čisté vody, jsou také důležitými pomocníky.
ošatka česneku
Lékaři také doporučují doplňovat vitamín C, jehož doporučená denní dávka u dospělého člověka je 80mg na den, ovšem v období chřipek je lepší tuto hodnotu zvýšit až na 800 mg denně. Dobrou volbou je rakytníkový sirup. Ten je totiž vyráběn z bobulí rakytníku řešetlákového, ty obsahují vitamín C, antioxidanty, vitamín A, betakarotén a mnoho dalších látek. Jedná se tak o opravdový elixír vitálního zdraví. Navíc posiluje imunitu a je vhodný i pro sportovce. Dalším výborným pomocníkem na obranu proti nachlazení, je aronie, neboli černý jeřáb. Ačkoliv nevypadá přímo lahodně a vábně, jeho chuť je trpká, přesto je napěchovaný vitamíny a antioxidanty. Bojuje proti bakteriím a virům v období chřipek a plody lze také využít jako potravu při náhradě za drobné bobulovité ovoce.
Přirozená imunita našeho těla je závislá i na střevní rovnováze. Zdravá vyvážená strava by tak měla být v našem jídelníčku určitě denně. Není-li to úplně možné, pomohou probiotika. To jsou živé organizmy, které přispívají ke zlepšení stavu ve střevech. Oproti tomu prebiotika jsou selektivně fermentované ingredience, umožňující změny v aktivitě střevní mikroflóry.
Jak tedy předejít onemocnění?
nápoj s ledem
Prevence, která má funkčnost na sto procent, neexistuje. Základem všeho je ale posílení imunity a celkově našeho organismu.  Můžeme do toho zahrnout i otužování, časté větrání v domácnosti a dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Také strava bohatá na vitamíny a minerály spolu s hygienou, prospívá nám i našemu psychickému stavu. Jestliže je tedy rizikové období, kdy hrozí nákaza, měli bychom dbát o časté mytí rukou nebo mít po ruce alespoň zásobu vlhčených ubrousků.