Vlastní bydlení je nejlepší

Vždycky bylo na výběr mezi novostavbou a rekonstrukcí. Rekonstrukce bývaly levnější, protože materiál byl za dobrou cenu, a proto mnoho lidí volilo právě tuto variantu. Jenže postupem času došlo k opravdu velkému zdražení stavebního materiálu, čímž se rekonstrukce staly méně výhodné než novostavby. U novostavby je těžší sehnat pozemek, ale konečná výstavba je jednodušší než rekonstrukce.

Rekonstrukce často vyžaduje i demolici a následný odvoz suti. Právě uložení suti může stavbu prorazit až o stovky tisíc korun, což vás u novostavby nečeká. Takže když si to shrneme, rekonstrukce – koupě starého domu, demolice a výstavba plus rekonstrukce. Záleží pochopitelně na stavu každého domu, ale opravdu staré domy nejspíš zachránit nepůjdou. Celková suma nejspíš převýší cenu novostavby, a právě proto mnoho lidí raději novostavbu. Je to jednodušší a může to být i o dost levnější varianta.

nový bungalov

Když máte pozemek
U novostavby je důležité mít pozemek. Ceny byly poměrně příznivé, a proto je dnes problém sehnat pozemek za dobrou cenu – spousta už je jich pryč. Pokud ale máte štěstí a pozemek najdete, budete nejspíš jako první řešit, Jan dům si vlastně postavíte. Máte možnost nechat si dům postavit na klíč, což znamená, že si s dodavatelem dohodnete termín, vyberete si typ domu, a o všechno se postará firma. Předá vám hotový dům, do kterého se můžete hned nastěhovat.

Ti odvážnější zvolí cestu stavby svépomocí. Někdo to zvládne sám, ale je potřeba počítat s tím, že budete chodit v podstatě z práce do práce – na stavbu.

nový dům

Ať ž jste si zvolili jakoukoliv variantu prací, čeká vás výběr půdorysu. Velmi oblíbený je rodinný dům do l, který vybočuje z řad běžných bungalovů a řadových domků. Stavební firmy většinou nabízejí svoje půdorysy a plány, a tak si můžete lehce zvolit dům, který bude pro vaši potřebu ten nejlepší.