Aby chata či chalupa přežila zimu.

Už máme pečlivě uklizeny všechny volné věci z pozemku kolem našeho rekreačního domku. Je schován zahradní nábytek, je zajištěna, či ještě lépe demontovaná a uklizená zahradní houpačka. Schovali jsme také zahradní kytky a rostliny, co by nemusely přežít zimní mrazíky. Trávník je uhrabaný.
venkovní schodiště
Teď ještě připravit samotný domek. Nejdříve okna a dveře. Promazali jsme zámky, aby se v nich nedržela voda, která by mohla v zimě zmrznout a zámek poškodit. Zámky a kličky jsme také zkontrolovali a když bylo zapotřebí pořádně dotáhli. Taktéž okenice je nutné podrobit kontrole. Nejen že jsou obranou domku před silný větrem, ale jsou také hlavním zabezpečovacím zařízením před zloději a dalšími individui.
A teď to hlavní. Pokud nebudete domeček v zimě využívat, je určitě dobré vypustit vodu ze všech systémů. To znamená vypustit vodu z vodovodního potrubí, které máte rozvedeno po domě. Uděláte to tak, že pokud máte studnu nejdříve vypnete čerpadlo. Otevřete všechny kohoutky a necháte téct všechnu vodu, dokud zbývající tlak nevytlačí všechnu vodu z domácí vodárny. Kohoutky necháme otevřené. Naposledy spláchneme záchod. Nakonec otevřeme ve studni vypouštěcí ventil a nechám samospádem zbývající vodu z vodárny.
Pokud máte ve svém rekreačním domečku ústřední vytápění, měli byste zkontrolovat, zdali je v něm dostatečně mrazuvzdorná kapalina. Podle toho, kde se váš domek nachází, odhadněte, jaké zátěži by mohla být vystavená. V přípravě nemrznoucí kapaliny do radiátorů, raději počítejte s většími mrazy, než jsou obvyklé.
malá chatka
Z interiéru odvezte všechny věci, které by se mohly hodit nějakým nenechavým rukám. V žádném případě tam nenechávejte televizory, počítače či jinou elektroniku. Odvezte všechny cennosti a předměty, které pro vás mají nějakou citovou hodnotu. Nenechávejte žádné jídlo a alkohol. Možná si myslíte, že si zloděje nějak udobříte, aby neděla zbytečné škody, ale tak to nefunguje. Jen si váš objekt zapamatuje a za čas ho tam máte znovu.