K závěru, že skončíte definitivně s podnikáním, byste měli dospět po zralé úvaze a nikoliv pod vlivem emocí nebo nátlakem někoho jiného. Navíc je to krajní a poslední možnost. Je tu ještě jedna varianta, tou je dát si čas, rozmyslet v klidu, co dál, rozhlédnout se kolem sebe, načerpat nové nápady a novou energii. Tam, kde něco končí, většinou něco nového začíná, ale někdy stačí si jen ponechat odstup a dát si několik měsíců pauzu. A v tuto chvíli přichází na řadu pozastavení živnosti. Jak to udělat, aby bylo vše podle litery zákona a nehrozil vám žádný finanční postih?
Důvody, proč seknout s podnikáním, mohou být různé, práce pouze v některých ročních obdobích, klid v trvalém zaměstnání, žádná zodpovědnost, těžká hlava z papírování.
Pokud tedy dospějete k závěru, dát si v podnikání pauzu, pak vás čeká několik kroků, které v tomto směru musíte podniknout.
Prvním dnem je ten, kdy vaše žádost přijde na příslušný úřad a kterýkoliv následující, který sami budete chtít a který uvedete ve svém písemném podání. K tomu slouží – změnový list. Řiďte se pokyny k vyplnění formuláře, abyste předešli případným nesrovnalostem. Jasno musíte mít v tom, na jak dlouhé období chcete činnost pozastavit. Pokud si tím nejste jisti, klidně uveďte poslední den některého z následujících roků, teoreticky to může být i několik desítek let.
Další úřady, kterým své rozhodnutí musíte sdělit, je pojišťovna a ČSSZ, tedy tam, kam odvádíte pravidelně sociální a zdravotní pojištění. Údaj o přerušení podnikání je zanesen i do živnostenského rejstříku. Opomenout byste neměli ani finančák. Na vše máte jen několik málo dnů, kdy je vaší povinností přerušení oznámit.
Co platí i v době přerušení je místo, které jste uvedli jako určené pro podnikatelskou činnost, což je i logické, neboť se předpokládá, že se k podnikání dříve či později opět vrátíte.