Nevěřte všem mýtům o běhání

Pokud chcete začít sportovat, běhání patří mezi nejlepší způsoby, jak s tím začít. Je to sport víceméně finančně nenáročný, a navíc ho můžete provozovat prakticky kdekoliv. Můžete si udělat pár koleček okolo svého domu, zaběhnout si do parku nebo si udělat běh kolem řeky. Záleží jen na vás, jaké prostředí vás láká. S běháním se ovšem váže celá řada mýtů, které je potřeba eliminovat. Některé z nich totiž mohou začáteční běžce od dalších sportovních výkonů odradit.

boty na trati

Neběhejte na lačno

Určitě už jste slyšeli, že nejlepší je běhat ráno a na lačno. To může i nemusí být pravda. Patříte-li mezi absolutní začátečníky, rozhodně nikdy neběhejte bez toho, aniž byste se půl hodiny předtím najedli. Stačí lehká svačinka, přeci jen, neměli byste být příliš těžcí. Bez toho byste totiž mohli spálit cukry v krvi, což by v konečném důsledku vedlo ke slabosti a následnému ukončení běhání. Profesionální sportovci si to mohou dovolit, jelikož již mají zásoby cukru ve svalech, respektive játrech. Vy jako začátečníci nikoliv.

Běhejte rovnoměrně

Důležité je, abyste si běhání rozdělili rovnoměrně. To v praxi znamená, že byste měli ideálně běhat obden, alespoň tři dny v týdnu. Vyběhnout ven například ve středu a ve čtvrtek a pak si dát týden volno není příliš efektivní, jelikož se vaše tělo nestačí dostatečně zregenerovat, tudíž váš druhý tréning nebude dostatečně efektivní, jak co se týče ubírání hmotnosti, tak i nabírání svalové hmoty.
běhání na pláži

Kupte si pořádné boty

Říká se, že běhat se dá prakticky ve všem a je to v podstatě pravda, ale v případě, že si nechcete zničit pohybový aparát, neměli byste při výběru svých běžeckých tenisek příliš šetřit. Moderní typy totiž mají veškeré ochranné prvky, které dokáží zabránit případnému rozvoji rozličných svalových dysbalancí, které mohou v konečném důsledku vést i ke špatnému držení těla a následným bolestem. Z toho důvodu si kupte pořádné boty za několik tisíc, a ne křusky za pár stovek. Určitě vám vaše nohy poděkují.