Omlouvám se, jsem líný


Ovšem to, co platí pro vás coby obyčejné smrtelníky, už po dlouhá léta neplatí pro naše vrcholné politiky. Pro ty, jak známo, platí docela jiná měřítka, těm se měří docela jiným metrem než nám chudákům tady dole.
Když se tito nemohou nebo pro mě a za mě třeba ani nechtějí dostavit do práce, tedy do Poslanecké sněmovny, prostě tam nejdou. A co se takovým poslancům stane? Nic. Tedy do dnešních dnů nic. Inu, nedotknutelná kasta.
poslanecká sněmovna

Až teď se chystá něco ‚přelomového‘. Něco natolik zásadního, že to tato instituce za poslední čtvrtstoletí nepamatuje.
Právě dnes by se mělo začít jednat o tom, že by měli být poslanci, kteří se bez omluvy nedostaví do parlamentu, nějak postihováni. Mělo by být schvalováno usnesení, podle kterého by ten z poslanců, jenž se bez řádné omluvy nezúčastní dvou jednacích dnů sněmovny, přišel o polovinu platu a paušálních náhrad. A pokud by se takový neomluvil ze čtyř jednacích dnů, měl by přijít dokonce o plat celý.
Tato změna by měla přispět k tomu, aby se zlepšila docházka a účast poslanců na jednání sněmovny.
Konečně se prý začne pořádně debatovat na toto téma. Což je prý potřeba, protože je to vcelku zapeklitý oříšek. Který se nepodařilo vyřešit ani při minulém obdobném pokusu, a to už před třiadvaceti lety!
příjem peněz

Protože ono prý nejde jenom o to, trestat poslance, kteří se nedostaví bez omluvy, ale i stanovit, co lze za omluvu brát a co ne. Nemá prý stačit, aby poslanec vzkázal, že se omlouvá, a tím to haslo, je třeba rozhodnout i o tom, kdo bude posuzovat oprávněnost té které omluvy. Kdo rozhodne, zda se ta která omluva akceptuje či ne. Což se dodnes neděje.
O oprávněnosti takové omluvy by prý měl rozhodovat organizační výbor. Mělo by být přesně stanoveno, kdy je taková omluva možná a kdy ne. Bude se diskutovat o tom, že by se omlouvaly třeba povinnosti mimo sněmovnu, na něž byl poslanec vyslán parlamentní komorou nebo jejím orgánem, nebo ty, kde musí být kvůli výkonu svého mandátu.
To vše se ale musí nejprve odhlasovat. Dokud se to neodhlasuje, nebude to mít žádnou váhu, žádný efekt. Jenže aby se zpřísnily podmínky pro omluvenky, musí se změnit zákon. A to není jen tak.
A tak si budou poslanci zřejmě i nadále vydělávat své věru slušné peníze i tím, že do práce chodit nebudou. Protože co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi.
Nebo vám by snad prošlo, kdybyste nechodili do práce a nanejvýš se tak diskutovalo o tom, jestli by vám za to neměli sebrat část platu? Více než čtvrt století bez jakéhokoliv kroku vpřed?