Se stresem se musíte naučit bojovat


Stres si někdy prožije každý z nás. Může pramenit z nejrůznějších příčin. Třeba z takových drobností, kdy jsme ráno zaspali, chystáme se na rande, nebo nás čeká nějaká dlouhá cesta. Ale stres může pramenit také ze závažných věcí, jako je rozchod, rozvod, úmrtí v rodině, hádky s partnerem nebo rodinou, nemoc a podobně.

Se stresem bychom se ale měli naučit pracovat. Dlouhodobé vystavování se silnému stresu totiž působí na naše tělo velmi negativně. Důsledky můžeme pocítit v podobě fyzických problémů, jako jsou nevolnosti, potíže s trávením, bolest hlavy, nespavost a podobně. A samozřejmě také spousta psychických problémů.

stres

Jak tedy se stresem bojovat?

Pokud máte pocit, že stres je už opravdu silný a sami to nemůžete zvládnout, nebojte se říci si o pomoc. Psycholog nebo terapeut s vámi mohou rozebrat váš život, stresové situace, které zažíváte, a pomůžou vám přijít na způsob, jak se se stresem vypořádat. Mnoha lidem pomůže už jen to, že se mohou někomu svěřit.

Můžete vyzkoušet také různé bylinky, které vám mohou pomoci s relaxací, uvolněním a zmírnění stresu. Výborná je třeba třezalka tečkovaná, která je takovým přírodním antidepresivem. Skvělá je také levandule, kterou můžete použít ve formě vonného olejíčku, nebo levandulového čaje.

levandulový čaj

Pomoci vám může i relaxační hudba. Možná se to zdá jako banalita, ale hudba, kterou máme rádi, v nás vyvolává produkci dopaminu, což je hormon štěstí. Vlastně je to pravý opak kortizolu, neboli stresového hormonu. Na internetu najdete kvanta relaxační hudby, která se hodí právě pro stresové situace. A někomu pomůže, když si jen pořádně nahlas pustí svou oblíbenou hudbu.

Pohyb. Určitě jste někdy slyšeli, že na psychické problémy je výborný pohyb. Pokud trpíte třeba silnými depresemi, tak vám sport opravdu nepomůže, ale při stresových situacích se může stát skvělým pomocníkem, který vám pomůže stres překonat.