Jogging pro každého

Ačkoliv vás může název zmást, jedná se vlastně o zcela obyčejný kondiční běh. Nejde při něm ale o honění rekordů. Je to běh velice pomalý, který trvá zpravidla do třiceti minut, a jeho přínosem je kromě spalování tuků také relaxace a společenská interakce.

běh po mostě

Tento sport, který pro vás nepředstavuje žádnou finanční zátěž (kromě sportovního oblečení a obuvi), je člověku natolik přirozený, že k němu nepotřebujete ani trenéra, ani přípravu. Nádech nosem a výdech pusou zvládne opravdu každý a střídání nohou v libovolném tempu jakbysmet.

Lidé s nemocným pohybovým aparátem či s jiným vážným onemocněním se musí s joggingem samozřejmě rozloučit. To se ale netýká důchodců, těhotných žen ani obézních lidí. Ti si mohou zvolit rychlost, která jim vyhovuje, případně přejít do rychlé chůze, tzv. walkingu.

Kdykoliv a kdekoliv

Není se nutné dlouze připravovat, stačí si obléknout pohodlné oblečení, nazout sportovní boty a vyrazit. Nezáleží na tom, zda bydlíte ve velkoměstě, nebo na venkově, zda je léto, nebo zima, noc, či den. Běhat se dá i v mrazu a ve tmě (ideálně s čelovkou a reflexními prvky na oblečení). Lékaři ale nedoporučují běhat, když teploměr ukazuje méně než dvacet stupňů Celsia.

kočárek na cestě

Samotáři nebo skupinkáři?

Někteří běžci na běhání milují samotu, klid, slyšet jen tok vlastních myšlenek, anebo si užít relax s oblíbenou hudbou v uších. Jiní se zase sdružují do neformálních skupinek známých či neznámých lidí, ve kterých mohou navzájem konverzovat, pokud to ovšem udýchají. I když se vám narodí miminko a nemáte hlídání, nemusíte se svého koníčku vzdát. Na rovných cestách se dá běhat i za kočárkem, prodávají se ale i speciální vozítka pro děti na běh, brusle, za kolo. Psovodi mohou dělat jogging s vodítkem, rodiče mohou běžet vedle svých ratolestí, které už jezdí na kole. Tenhle nenáročný a zdraví prospěšný sport může zkrátka dělat snad úplně každý.